Výstava Secesia zo zbierok Záhorského múzea a zberateľov

Záhorské múzeum získalo vzácny nábytok navrhnutý Dušanom Jurkovičom. Zdroj: Záhorské múzeum

Záhorské múzeum v Skalici v pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja pripravilo výstavu Secesia zo zbierok Záhorského múzea a zberateľov. Múzejnou formou približuje podoby výtvarného štýlu a život na prelome 19. a 20. storočia. Múzeum prvý raz vystavuje po komplexnom reštaurovaní 11 kusov nábytku navrhnutých architektom Dušanom Jurkovičom.

Výstava začína vo štvrtok 16. mája 2024 o 16:00 h. Potrvá do 18. augusta 2024. Kurátorkou výstavy je Viera Drahošová.

Zreštaurovaný nábytok navrhnutý Dušanom Jurkovičom

Múzeum prvý raz vystavuje po komplexnom reštaurovaní akad. sochárom Milanom Flajžíkom súbor 11 kusov nábytku. Navrhnol ho architekt Dušanom Jurkovičom na prelome storočia pre dievčenské spálne penziónu Vesna v Brne. Kúpu realizovalo v roku 2023 od súkromného zberateľa, historika umenia Jozefa Lenharta s podporou z verejných zdrojov Fondom na podporu umenia.

Záhorské múzeum tak výrazne prispelo v rámci svojho dlhodobého akvizičného plánu k dokumentácii zakladateľského obdobia múzea a jeho osobností, predovšetkým architekta Dušana Jurkoviča. Ide o stôl so štyrmi stoličkami, posteľ s charakteristickým výzdobným prvkom vo vejárovitom tvare roztvoreného štylizovaného holubičieho chvosta, jednokrídlovú skriňu, komodu, nočný stolík a malú lavicu. Nábytok je zhotovený z ihličnanového dreva. Ten je doplnený mosadzným kovaním a nesie typický Jurkovičov rukopis tohto obdobia s využitím ľudového tvaroslovia prelínajúceho sa so secesnými motívmi.

Čo všetko môžete vidieť na výstave?

Výrazným prejavom secesného obdobia bola bohatá výzdoba prostredia aj remeselne dokonale vytváraných výrobkov s kvetinovými motívmi. Takisto aj s námetmi z prírody a ženskou podobou, neskôr geometrickými výzdobnými prvkami. Na výstave sa prezentujú alpakovými, cínovými podnosmi, porcelánovými, kameninovými a sklenými dekoratívnymi i úžitkovými predmetmi.

Život v Skalici v období secesie

Život v Skalici v období secesie približujú predovšetkým fotografie architektúry, tiež tlače; pohľadnice, pozvánky a vzácnymi exponátmi sú plagát a katalóg Umeleckej výstavy slovenskej z roku 1902 v Hodoníne, ktorú navštívil aj August Rodin. Priestorové exponáty sú rozčlenené do niekoľkých celkov; ukážky stoličiek, cestovateľského vybavenia, detskej výbavy a i. Výstavu Secesia zo zbierok Záhorského múzea a zberateľov dopĺňajú historické fotografie, ako i súčasnej podoby secesnej architektúry, dobové knihy a literatúra o secesii.

Vystavené predmety pochádzajú z fondov Záhorského múzea a od zberateľov.