Hrad Pajštún: Historická perla v Malých Karpatoch

Hrad Pajštún Autor: Vladimír Miček

Hrad Pajštún, ktorý sa týči nad obcou Borinka a mestom Stupava v Malých Karpatoch, je tajomným miestom s bohatou históriou. Jeho pôvod je nejasný, ale niektorí bádatelia jeho existenciu stotožňujú s hradom Stupava z roku 1271. I keď sa hrad nachádza nad obcou Borinka, stále patrí do katastrálneho územia mesta Stupava.

História hradu

Pravdepodobne bol hrad vybudovaný v poslednej tretine 13. storočia Rugeriusom z Tallesbrunnu, dedinky v susednom Rakúsku. Nemecký názov hradu, Peilenstein, sa v slovenskom jazykovom prostredí vyvinul na Pajštún. V roku 1390 hrad daroval kráľ Žigmund Petrovi zo svätojurského rodu grófov. Po vymretí rodu v roku 1543 sa hrad dostal do prechodnej zálohy Gašpara Serédyho.

V roku 1552 sa dostal do užívania Ecka Salma, verného prívrženca kráľa Ferdinanda I. a bratislavského župana. O štyridsať rokov neskôr si hrad vymenil Mikuláš Pálffy. Pavol Pálffy, vzdelaný a rozhľadený šľachtic, dal v štyridsiatych rokoch 17. storočia hrad veľkoryso prestavať. Práce zveril najvýznamnejším talianskym fortifikačným staviteľom a umelcom, ktorí pôsobili v habsburskej monarchii.

Osudným okamžikom pre hrad bol rok 1809, keď v čase napoleonských vojen francúzske vojská obsadili Bratislavu a okolie a pred odchodom vyhodili Pajštún do povetria.

Súčasnosť hradu

Dnes je z hradu zachovaná len časť murív nad východným zrázom. Do hradu dnes môžeme vstúpiť južnou bránou a zo hradných ruín je nádherný výhľad na Malé Karpaty a južnú časť Záhorskej nížiny. Za dobrého počasia vidieť až rakúske Alpy.

Ako sa na Pajštún dostať?

Hrad Pajštún je prístupný z viacerých smerov. Priamo z obce Borinka, ale aj z Bratislavy či Rače. Z Bratislavy sa na Pajštún dostanete autobusom č. 37 na konečnú zastávku do Záhorskej Bystrice a následne pokračujete po modrej značke až do Marianky a po červenej cez Borinku na Pajštún. Táto trasa trvá približne 1,5 hodiny. Najdlhšia, ale zároveň najkrajšia trasa vedie z Rače popri kúpalisku Zbojníčka a trvá 4 – 5 hodín. Bez ohľadu na to, z ktorého smeru sa na Pajštún vydáte, čaká vás nádherný výhľad a dotyk s históriou.

Hrad Pajštún Autor: Vladimír Miček
Hrad Pajštún Autor: Vladimír Miček