Rozhľadňa Lipky, Unín

Rozhľadňa Lipky, Unín Zdroj: Krásy Záhoria

Nad obcou Unín pod vrchom Zámčisko približne 12 km od mesta Senica bola v roku 2014 postavená kamenná murovaná vyhliadková veža s kovovými rebríkmi – rozhľadňa Lipky.

Rozhľadňa Lipky sa nachádza v nadmorskej výške 418 m.n.m. a výška veže je 11 metrov. Rozhľadňa ponúka výhľady na Trenčiansky kraj, Horné Rakúsko, Česko, Pálavu i Českomoravskú vrchovinu.

K rozhľadni sa dá dostať nenáročnou poľnou cestou z obce Unín. Je to najkratšia cesta a trvá približne 40 minút. Ale možností je podstatne viac vrátane cykloturistických trás. Mierne stúpajúca cesta ponúka už počas výstupu príjemné výhľady na okolitú krajinu.

Samotný prístup k rozhľadni vedie cez lipovú alej a pod rozhľadňou je oddychový priestor. S rozhľadne sú naozaj nádherné výhľady, ale asi nie každý návštevník si ich vychutná. Na vrchol rozhľadne totiž vedú kovové rebríky, ktoré nie sú vhodné úplne pre každého.

Kratší výlet k rozhľadni je možné spojiť s návštevou Zámčiska. Ide o slovanské hradisko, ktoré vzniklo pravdepodobne ešte v staršej dobe bronzovej. Na mieste sa nachádzajú aj informačné tabule s náčrtmi, na základe ktorých si návštevník dokáže spraviť predstavu, ako to v minulosti vyzeralo.