Sumorovec – zrubový dom na Záhorí

Sumorovec, Borský Mikuláš Autor: Vlado Miček

Sumorovec je pravdepodobne najstarší zrubový dom na Záhorí. Stojí v obci Borský Mikuláš v miestnej časti Borský Peter. Národnou kultúrnou pamiatkou sa stal už v roku 1963 a stavebne ho môžeme zaradiť do obdobia baroka.

Sumorovec bol do roku 1984 obývaný

Zaujímavosťou tohto domčeka je to, že bol až do roku 1984 obývaný. Žili v ňom bratia Vanekovci František a Štefan. Keďže zostali slobodní, nestavali si nové príbytky a zostali žiť v tomto domčeku.

Ide o zrubový domček

Ide o drevený zrubový domček, steny sú obložené hlineným mázom. Strecha je zložená so slamených došiek, ktoré sú ukladané zo spodnej časti až po vrchnú. Pri rekonštrukcii sa musela objednať špeciálna slama, keďže v súčasnosti sa už pestujú rastliny s čo najkratšími steblami, kým na slamu na strechu je potrebné mať dlhé stonky.

Domček obec zrekonštruovala

Po smrti posledného z bratov bol domček neobývaný a začal chátrať. Následne sa po troch rokoch urobili stavebné úpravy podporných múrov či pece vo vnútri. Zásadnou stavebnou úpravou prešiel v roku 1990. Ďalšie rekonštrukcie začali v roku 2015 a pokračovali až do roku 2017.

V súčasnosti patrí dom obci Borský Mikuláš a v budúcnosti sa plánuje aj interiérové zariadenie vo vnútri domčeka a sprístupniť ho návštevníkom.