Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Paulína Halasová: Armagedon umenia

8. apríla 20225. júna 2022

Paulína Halasová: Armagedon umenia

Samostatná výstava mladej absolventky maľby na VŠVU Paulíny Halasovej v Záhorskej galérii Jána Mudrocha v Senici predstaví rôzne polohy, ktoré rezonujú v jej tvorbe od štúdia po dnešok.

Je autorkou, ktorá veľmi prirodzene vníma situácie, aké do obrazu jednotlivca vnášajú sociálne siete. Vyrastá v nich a intuitívne ich vnáša do svojej tvorby. Špeciálne osobné hľadisko predstavuje pozícia mladej autorky, ktorá na súčasnej scéne hľadá svoje miesto. Na pozadí bezprostredného autobiografického záznamu podáva správu o vysoko konkurenčnom a na seba-prezentáciu zameranom umeleckom prostredí. Aj preto od začiatku inklinuje k figurálnemu prejavu vo veľkoformátových maľbách. Svoje diela už počas štúdia zaľudňuje najmä ženskými postavami, sebavedomými hrdinkami z komiksov či vodných svetov, ale aj nám blízkych smrteľníčok. Napriek veselej farebnosti však v sebe nesú akúsi animálnosť v odhodlaní napĺňať svoje túžby bez akýchkoľvek obmedzení. Aj preto sa mnohé z nich nakoniec premieňajú na krásnych, ale nebezpečných predátorov s ľudskou podobou. Leopardy a krokodíly v módnom oblečení sa pre ňu stali symbolom dravého sebavedomia. Neobáva sa pritom siahnuť ani po na prvý pohľad brutálnych scénach či telesných deformáciách. V jej podaní sú však skôr drsnou, prehnanou iróniou, ktorá upozorňuje na zákernosť a povrchnosť tzv. „lajkovej“ a „srdiečkovej“ generácie.

Paulína Halasová spochybňuje dané rozdelenie na krásne a škaredé nielen v rovine fyzického vzhľadu, ale aj v estetických kategóriách. Zaujíma sa o to, akým spôsobom určujeme, čo je dobrá či zlá maľba a čo je to gýč. Pretáča poučky tým, že ho umiestňuje do nečakaných situácií, alebo ho naopak náhodne zamieňa za negýčové, moderné prvky. Nie je predmetom ironickej kritiky, ale jeho ľúbivosť je základným záujmom jej parodickej adorácie. V realistickej maľbe kombinuje azda všetky možné prvky vnímané ako úpadkový gýč: jelene, šelmy, motýle, exotické a historické interiéry. Toto zahltenie má za následok „zasnívanosť“ a paradoxnú odľahčenosť: je to gýč, ktorý sa neberie vážne.

Realistické maliarske techniky strieda s kresbou a jednoduchou ilustráciou, do ktorej vstupuje i textovou formou. Forma krátkych sloganov či ironických príbehov pritom úzko súvisí s komunikáciou na internete ako sú smajlíky, emotikony či príbehy. Relativizuje a ironickým spôsobom komentuje súčasné podoby krásy, moci, manipulácie, vlastnej prezentácie a túžby po pozornosti. Výstava potrvá do 5. júna.

Kurátorkou výstavy je Jana Babušiaková.

 

Paulína Halasová (*1992, Martin) absolvovala v roku 2017 Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave (Katedra maľby). Počas štúdia na VŠVU bola na ročnej stáži v Prahe (Akadémia výtvarných umení, ateliér prof. Michaela Rittsteina, 2015–16). V rokoch 2012–2015 absolvovala štyri semestre na Katedre scénografie Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Venuje sa maľbe, kresbe, grafickým návrhom a scénografii.

 

Samostatné výstavy:

2021 – BACK TO THE WOODS, kaštieľ v Smižanoch

2021 – LET’S DANCE, Osveta, Spišská Nová Ves

2021 – DELUXE EDITION, Flatgallery, Bratislava

2019 – CHILL OUT /RELAX/, Caraffova väznica (galéria), Prešov

2019 – YOU DESERVE ART!, Galéria umelcov Spiša, Spišská Nová Ves

2018 – BUDÚCNOSŤ JE BLÍZKO, Šarišská galéria v Prešove

2018 – ABSENCIA REALITY, Galéria M. A. Bazovského v Trenčíne

Kolektívne výstavy:

2021 – (NOT) JUST A PRETTY FACE, blu : gallery, Modra

2021 – FLORAL SYNTHOLOGY, EQO (priestor interaktívnej kultúry), Spišský Hrhov

2020 – Art festival TEHLÁREŇ, Liptovský Mikuláš

2014 – TUTTI FRUTTI, Bratislava

Súťaže:

2021 – finalistka súťaže Trienále portrétu, Galéria P. M. Bohúňa, Liptovský Mikuláš

2020 – finalistka súťaže Nadácie VÚB Maľba, Bratislava

2019 – finalistka súťaže Nadácie VÚB Maľba, Bratislava

Zbierky:

Galéria umelcov Spiša, Spišská Nová Ves

Paulína Halasová: Armagedon umenia

Paulína Halasová: Armagedon umenia

Zdroj: Záhorská galéria

Podrobnosti

Začiatok:
8. apríla 2022
Koniec:
5. júna 2022
Udalosť Kategória:
Udalosť Značky:
,

Miesto udalosti

Záhorská galéria
Sadová ul. 619/3
Senica, 905 01 Slovenská republika
Dokončené
+421 34 651 29 37
Webstránka Miesto udalosti

Organizátor

Záhorská galéria
Dokončené
+421 34 651 29 37
Email
zahorskagaleria@zupa-tt.sk
View Organizátor Website