Biely kríž, Malé Karpaty

Biely kríž, Malé Karpaty

Biely kríž, známa turistická križovatka a orientačný bod v Malých Karpatoch, láka návštevníkov svojou výhodnou polohou a ponukou služieb. Táto lokalita, nachádzajúca sa v katastrálnom území Svätého Jura, je obľúbeným miestom na oddych pre peších turistov i cyklistov.

Poloha a dostupnosť

Biely kríž leží na rozhraní Svätého Jura, bratislavskej Rače a Borinky. Vďaka svojej polohe v južnejšej časti Malých Karpát je ľahko dostupný zo Záhoria (Stupava, Borinka, Záhorská Bystrica) i západného predhoria pohoria (Svätý Jur, Rača). Na Biely kríž sa môžete vybrať pešo alebo na bicykli, pričom najkratšia trasa vedie z Borinky (do 1 hodiny). Dlhšie, no stále príjemné trasy vedú z Rače a Svätého Jura.

Biely kríž, Malé Karpaty
Biely kríž, Malé Karpaty

Turistické trasy a zaujímavosti v okolí

Lokalita je významnou križovatkou regionálnych turistických trás. Stretávajú sa tu chodníky po červenej (Cesta hrdinov SNP), zelenej, modrej a žltej značke. Neďaleko sa nachádza aj pamätné miesto leteckej tragédie na Sakrakopci, prírodná rezervácia Jurské jazero či Brezová lúka s prístreškom a prameňom.

Služby a vybavenie lokality

Na Bielom kríži nájdete zrekonštruovanú horáreň, Horskú chatu Klinec a niekoľko ďalších chatiek. K dispozícii je tiež bufet – Občerstvenie u Kocmundu. Priestranná lúka poskytuje dostatok miesta na oddych a piknik, lavičky a altánky zas príjemné posedenie v tieni.

Biely kríž, Malé Karpaty
Biely kríž, Malé Karpaty

Obľúbená turistická lokalita v srdci Malých Karpát

Biely kríž je vyhľadávaným miestom pre svoju skvelú polohu, pestrú ponuku turistických trás a možnosti občerstvenia i ubytovania. Či už ste turista alebo cyklista, návšteva tejto lokality vo vás zanechá príjemné spomienky a zážitky z pobytu v lone prírody Malých Karpát.