Vrch Pecková

Vrch Pecková (765 m.n.m.) Autor: Vlado Miček

Ak sa chcete pokochať krásnym výhľadom na všetky svetové strany, vrch Pecková je na to ideálnym miestom. Nachádza sa v katastri okresu Senica a južný svah patrí do katastru obce Sobotište, kým severná časť je už v katastri kopaničiarskej obce Vrbovce.

Niektoré informačné zdroje Peckovú, ktorá je vo výške 575 m.n.m., uvádzajú ako najvyšší vrch okresu Senica. V okrese sú však aj miesta vyššou nadmorskou výškou. Sú v katastri obce Plavecký Peter, ktorá je súčasťou okresu a zahŕňa aj časť svahu malokarpatského kopca Veterlín do výšky približne 650 m n. m.

Výhľad

To však neznižuje fakt, že pohľad z Peckovej je naozaj nádherný. Na juh sa rozprestiera Kunovská priehrada a zaujímavý pohľad je aj na Senicu a Malé Karpaty. Smerom na východ je zaujímavý pohľad na zrúcaniny hradu Branč a na sever sa naskytá zaujímavý pohľad na dedinku Vrbovce. Na západe sa týči Ostrý vrch s veternou elektrárňou. Za ideálneho počasia je podľa niektorých vidieť aj Alpy.

Turistika

Na Peckovú vedie zelená trasa. Vedie z Havrana nad obcou Častkov, končí pod Peckovou v Podbranči v časti Lipová v osade u Kadlečíkov a má celkovú dĺžku tesne nad 10 kilometrov. Pre tých, ktorí nemajú v obľube prudké klesania, odporúčam cestu od Častkova resp. od Vrboviec v časti U Chodúrov. Klesanie z Peckovej smerom na Podbranč je určite prijateľnejšie.

Na túto trasu existuje množstvo prístupových ciest a tak je výstup na vrch možné skombinovať s veľkým množstvom značených chodníkov a ciest. Jednou z možností je červená Záhorácka magistrála či už od Sobotišťa alebo časti Vrboviec Šance.

Kombináciou Záhoráckej magistrály so žltou sa dá príjemnou cestou dostať z Peckovej až na hrad Branč. Z neho potom modrou do Sobotišťa a žltou do Senice. Tých ciest je viac a je na každom ako sa cíti.

Pecková je známa aj astronómom či rádioamatérom

Vrch Pecková je známa aj medzi priaznivcami paraglidingu. Považujú ho za jeden z ideálnych kopcov pre tento šport. Astronómovia tu nachádzajú ideálne miesto na pozorovanie hviezd a západu slnka. Obľubujú ho aj rádioamatéri a cudzí nie je ani vetroňovým modelárom.