Vyhliadka pod Ovčincom, Sobotište

Vyhliadka pod Ovčincom, Sobotište Autor: Vladimír Miček

Na západnom okraji Slovenska, kde sa zelené lesy, rozľahlé lúky a žitné polia spájajú do harmonického celku, nájdete obec Sobotište. Tento kút Záhoria, skrytý v náručí Bielych Karpát, ponúka návštevníkom nielen krásy prírody, ale aj bohatú kultúrnu mozaiku. Jedno z iest, odkiaľ je očarujúci výhľad na tento región je aj Vyhliadka pod Ovčincom pri Sobotišti.

Vyhliadka pod Ovčincom, Sobotište Autor: Vladimír Miček
Vyhliadka pod Ovčincom, Sobotište Autor: Vladimír Miček

Kopaničiarske osídlenie a architektúra

Sobotište a jeho okolie sa pýšia typickým kopaničiarskym osídlením, ktoré odráža bohatú históriu a tradície tohto regiónu. Prvky pôvodnej ľudovej architektúry sú svedectvom remeselných zručností a estetického cítenia našich predkov. Táto oblasť je prešpikovaná mnohými vyhliadkovými bodmi, ktoré vám umožnia vnímať krajinu v celej jej kráse.

Sobotište - pohľad z Vyhliadky pod Ovčincom, Sobotište Autor: Vladimír Miček
Sobotište – pohľad z Vyhliadky pod Ovčincom, Sobotište Autor: Vladimír Miček

Perla medzi turistickými zastávkami

Po úspešnom vybudovaní Útulne pod Uchánkom, členovia Klubu slovenských turistov Sobotište pridali ďalší skvost do koruny turistických atrakcií. Na žltej turistickej trase číslo 8162, ktorá začína na námestí v Sobotišti a smeruje k Havranu, sa nachádza útulné odpočívadlo, dokončené v máji 2011. Prístrešok s lavicami a stolom ponúka pohodlné miesto pre oddych a občerstvenie na ceste.

Hrad Branč - pohľad z Vyhliadky pod Ovčincom, Sobotište Autor: Vladimír Miček
Hrad Branč – pohľad z Vyhliadky pod Ovčincom, Sobotište Autor: Vladimír Miček

Pohľad, ktorý zastaví dych

Vyhliadka pod Ovčincom vás odmení panoramatickými výhľadmi na vrcholy ako Ostrý vrch, Veľká Javorina či Záruby, a tiež na historické pamiatky ako hrad Branč či Mohylu M.R. Štefánika na Bradle. Informačná tabuľa na vyhliadke poskytuje návštevníkom informácie o smeroch, vzdialenostiach a nadmorských výškach viditeľných bodov. Dôležité je pripomenúť, že vyhliadka nie je určená na organizovanie opekačiek a kvôli jej umiestneniu na kraji lesa je tu zakázané rozdúchavať oheň.

Kunovská priehrada - pohľad z Vyhliadky pod Ovčincom, Sobotište Autor: Vladimír Miček
Kunovská priehrada – pohľad z Vyhliadky pod Ovčincom, Sobotište Autor: Vladimír Miček

Spoločným úsilím k dokonalosti

Turistické odpočívadlo je výsledkom práce nadšencov z Klubu slovenských turistov Sobotište, ktorí svoj čas a energiu venovali vytvoreniu tohto miesta. Vďaka podpore miestnych podnikateľov a roľníckeho družstva sa podarilo tento projekt dotiahnuť do úspešného konca.

Vyhliadka pod Ovčincom je ideálnym miestom pre tých, ktorí hľadajú únik od každodenného zhonu a chcú sa ponořiť do krás slovenskej prírody. S jej príjemným prostredím a dychberúcimi výhľadmi je toto miesto hodnotným prídavkom k turistickým lákadlám regiónu Záhoria.

Senica - pohľad z Vyhliadky pod Ovčincom, Sobotište Autor: Vladimír Miček
Senica – pohľad z Vyhliadky pod Ovčincom, Sobotište Autor: Vladimír Miček