Veterný mlyn Holíč

Veterný mlyn, Holíč Autor: Vlado Miček

Veterný mlyn v Holíči bol postavený koncom 19. storočia, uvádzajú sa roky 1880 až 1888. Veterný mlyn je jediným zachovaným kamenným mlynom na Slovensku.

K jeho stavbe sa viaže meno Františka Slámu, ktorý sa do Holíča prisťahoval z Jevíčka s manželkou Máriou rod. Štepánkovou. V roku 1906 bol jediným mlynom s valcovou železnou mlynskou stolicou a liatinovými valcami podľa patentu Ing. Wegmana, v Nitrianskej župe.

Záznamy uvádzajú, že mlyn po smrti otca prevzal jeho syn Ludvík Sláma a v mlyne sa mlelo ešte počas I. svetovej vojny. Neexistujú záznamy čo sa dialo s mlynom po prvej svetovej vojne, uvádza sa však, že sa v mlyne mlelo aj po II. svetovej vojne, ale len v malých potrebách a zrejme na benzínový pohon.

Devastácia mlyna nastala až po roku 1950, kedy bolo rozobrané zariadenie a z mlyna sa stávala ruina. V 70-tych rokoch 20. storočia bol Veterný mlyn odpredaný miestnemu Poľovníckemu združeniu a v roku 1972 bol vyhlásený za Národnú kultúrnu pamiatku.

Po rekonštrukcii slúžil mlyn ako zázemie pre miestne Poľovnícke združenie a posledné roky ako stála expozícia Mestského múzea a galérie v Holíči. Verejnosti je sprístupnený počas Letnej turistickej sezóny so stálou expozíciou o mlynoch na Záhorí a rakúskej oblasti Weinviertel.

Informácie

Otváracie hodiny:

Júl – August

Sobota – Nedeľa : 14:00 – 18:00

Kontakt:

Turistické informačné centrum

Zámocká ul.2, 908 51 Holíč

+421 907 657 884

tikholic@holic.sk

www.holic.sk