Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Noc múzeí a galérií na zámku Holíč

18. mája 10:0022:00

Vivat Holíč Autor: Vladimír Miček

Holíčsky zámok sa už tradične zapája do obľúbeného podujatia Noc múzeí a galérií. Tento rok sa bude konať 18. mája 2024 a návštevníci sa môžu tešiť na bohatý program. Okrem prehliadok zámku a múzea budú pripravené aj kostýmové prehliadky a ďalšie atrakcie.

Prehliadky zámku

Počas Noci múzeí a galérií budú prebiehať prehliadky zámku v pravidelných intervaloch. Návštevníci si budú môcť prezrieť interiéry Mestského múzea, Čínsku sálu, Kaplnku Nanebovzatia Panny Márie či pivnice a podzemné chodby. Každá časť zámku ukrýva zaujímavé historické artefakty a príbehy.

Kostýmové prehliadky

Počas dňa sa uskutoční šesť bezplatných prehliadok. Špeciálnou atrakciou budú kostýmové prehliadky s názvom Cisárska oslava v Holiči, ktoré sa uskutočnia vo večerných hodinách. Návštevníci sa tak môžu preniesť do čias, keď na zámku pobývala Mária Terézia a jej manžel František Štefan Lotrinský.

Hospodárske budovy a ďalšie atrakcie

V areáli zámku si návštevníci môžu vychutnať posedenie v Zámockej vinárni či kaviarni. Pre návštevníkov bude pripravené člnkovanie a prechádzka po bylinkovej záhrade. Galerijné priestory ponúknu zaujímavé výstavy.

Múzeum v zámku

Mestské múzeum sídli v priestoroch zámku od roku 2005. Okrem bohatej zbierky keramiky sa zameriava aj na remeslá a poľnohospodárske stroje typické pre región. Počas Noci múzeí a galérií bude vstup do múzea v rámci prehliadok zámku.

História zámku a panstva

Holíčsky zámok má bohatú a dlhú históriu siahajúcu až do 11. storočia. Pôvodne na jeho mieste stál drevený vodný hrad, ktorý neskôr vystriedal gotický palác a renesančná pevnosť. V roku 1736 panstvo kúpil František Štefan Lotrinský a začal s jeho rozvojom.

Zámok za čias Habsburgovcov

Holíč sa stal obľúbeným miestom Františka Štefana Lotrinského a Márie Terézie. Tá tu pobývala viac ako 30-krát. V tomto období zámok a panstvo prekvitali, boli sem prilákané nové remeslá a rozbehla sa prestavba.

Zámok v 19. a 20. storočí

Po smrti Františka Štefana Lotrinského zámok postupne strácal na význame. V 20. storočí slúžil rôznym účelom, od vojenskej správy cez meštiansku školu až po poľnohospodárske učilište. V roku 1970 bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

Podujatie plné histórie a zážitkov

Holíčsky zámok je dnes významnou pamiatkou a svedkom bohatej histórie regiónu. Počas Noci múzeí a galérií majú návštevníci jedinečnú možnosť nahliadnuť do jeho minulosti a zažiť atmosféru dávnych čias. Podujatie ponúka pestrý program pre všetky vekové kategórie a je skvelou príležitosťou na návštevu tohto krásneho miesta.

Holíčsky zámok - Noc múzeí a galérií

Holíčsky zámok – Noc múzeí a galérií

Podrobnosti

Dátum:
18. mája
Čas:
10:00 až 22:00
Udalosť Kategórie:
, ,
Udalosť Značky:
,

Organizátor

Mesto Holíč
Dokončené
034 321 0511
Email
sekretariat@holic.sk
View Organizátor Website

Miesto udalosti

Holíčsky zámok
Zámocká 391/2
Holíč, 908 51 Slovenská republika
+ Google Mapy
Webstránka Miesto udalosti